24 ΝΟΕ 2017
Listen Live
Ηράκλειο, -ο C
 
17:00 - 19:00 - Νίκος Μαλτεζάκης
19:00 - 19:10 - Δελτίο Ειδήσεων
 
 

facebook
twitter
youtube
rss
email  
Αποστολή με E-mail Εκτύπωση

Οι κορυφαίοι αθλητές στίβου το Σαββατοκύριακο στο Παγκρήτιο

21/04/2017 12:55

Οι κορυφαίοι αθλητές της Κρήτης έχουν δώσει ραντεβού αύριο Σάββατο στο Παγκρήτιο Στάδιο, όπου θα φιλοξενηθεί ο 1ος γύρος του διασυλλογικού πρωταθλήματος Κρήτης στίβου ανδρών-γυναικών, ενώ παράλληλα θα διεξαχθεί και το πρωτάθλημα των παμπαίδων-παγκορασίδων Α'.

 Την ευθύνη της διοργάνωσης έχει η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κρήτης, με την υποστήριξη της Περιφέρειας Κρήτης, των Περιφερειακών Ενοτήτων Χανίων, Ρεθύμνου, Ηρακλείου και Λασιθίου, της Δημοτικής Επιχείρησης Ανάπτυξης Αθλητισμού Ηρακλείου και του ΕΑΚΗ. Στο Στάδιο Ελευθερίας θα διεξαχθεί μόνο το αγώνισμα της σφυροβολίας.

Οι αγώνες αναμένεται να είναι από τους καλύτερους των τελευταίων ετών, καθώς θα πάρουν μέρος ορισμένοι από τους καλύτερους Έλληνες αθλητές και αθλήτριες, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι οι συμμετοχές θα ξεπεράσουν τις 450.

Πιο συγκεκριμένα, στους αγώνες έχουν δηλώσει συμμετοχή και κάνουν ουσιαστικά ντεμπούτο στον ανοικτό στίβο ο Μιχάλης Αναστασάκης, ο οποίος θα αγωνιστεί στο Στάδιο Ελευθερίας και θα παλέψει για μια καλή βολή στη σφυροβολία, η Ρένα Βασιλείου θα αγωνιστεί για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό της στα 100 μ., ενώ η Άννα Βασιλείου θα αγωνιστεί κανονικά στα 400 μ.
Ντεμπούτο στον ανοικτό και για τον Λυκούργο Τσάκωνα, ο οποίος θέλει να κάνει μια καλή κούρσα στα 100 μ., ενώ επιστρέφουν στην Κρήτη οι φοιτητές Αφροδίτη Μανιού (ακοντισμός), Μελίνα Καστρινού (100 μ. εμπ.) και Γιώργος Καλογεράκης (400 μ.).

Στην Κρήτη προπονείται τις τελευταίες ημέρες και ο Γιάννης Νυφαντόπουλος, ο οποίος θα αγωνιστεί στα 100 μ., ενώ παρόντες θα είναι και οι Σοφία Ρήγα, Ευθυμία Κεραμιδά, Δημήτρης Γράβαλος, Νίκος Σαϊσανάς, Παύλος Μπόφτσης, Μαρίνα Μανιαδάκη, Δημήτρης Πατραμάνης, Κατερίνα Σαρρή, Ζωή Μπαλαμούτη, Χρήστος Καλαμαράς, Χαράλαμπος Δραμουντάνης, Τάσος Γαλαζούλας, Νίκος Φιλανδαράκης, Ελένη Γκέλη, Γιάννης Γουμενάκης, Χρήστος Βότσος, Εμμανουέλα Βερυκάκη, Αμπελαντίφ Ελ Αρφαουί, Γιάννης Σταματελόπουλος, Αλέξια Κανάκη, Κατερίνα Δόβρου, Γιώργος Τζατζιμάκης, Κώστας Βασιλάκης, Χριστίνα Αλβερτιάν και πολλοί άλλοι.


Το πρόγραμμα των αγώνων:

ΩΡΑ      ΣΤΑΔΙΟ  ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ
13.00      Σφύρα Γ - ΠΠ Α'
14.20      Σφύρα ΠΚ Α'
15.20      Σφύρα Α

ΠΑΓΚΡΗΤΙΟ  ΣΤΑΔΙΟ
11.00      10.000 βάδην Α/Γ - 5.000 βάδην ΠΠ Α' - 3.000 βάδην ΠΚ Α'
12.45      100 Γ Προκριματικός      Οι προκριματικές σειρές θα διεξαχθούν μόνο στην περίπτωση
13.05      100 Α  Προκριματικός      που οι τελικές συμμετοχές είναι περισσότερες από 16
13.30      80 Εμπ. ΠΚ Α΄
13.45      100 Εμπ. ΠΠ Α΄ - Γ
14.00      110 Εμπ. Α      Ακόντιο ΠΠ Α΄
14.15      80  ΠΠ Α'
14.40      80  ΠΚ Α'
15.00      100 Γ      Επί κοντώ  ΠΠ Α'
15.15      100 Α      Μήκος  ΠΠ Α'-Ύψος ΠΚ Α'      Ακόντιο Γ + ΠΚ Α΄
15.25      150  ΠΠ Α'
15.40      150  ΠΚ Α'
16.00      600  ΠΠ - ΠΚ Α'      Σφαίρα  ΠΠ Α'
16.20      1.000 ΠΠ - ΠΚ Α'      Μήκος Γ      Δίσκος Α
16.35      400  Γ
16.50      400 Α      Ύψος ΠΠ Α' + Α      Επί κοντώ ΠΚ Α'
17.05      3.000 ΠΠ Α'      2.000 ΠΚ Α      Σφαίρα ΠΚ Α'
17.25      300 ΠΠ Α'      Μήκος ΠΚ Α'  (Α' Σκάμμα)
17.40      300 ΠΚ Α΄      Δίσκος  ΠΠ Α'
17.55      300 Εμπ. ΠΠ - ΠΚ Α'Τριπλούν  Α + ΠΠ Α'
(Β' Σκάμμα)
 18.15      1.500 Γ - Α
18.35      4x100 Γ      Σφαίρα Α
18.50      4x100 Α
19.15      4x80 ΠΠ Α'
19.30      4x80 ΠΚ Α'      Δίσκος ΠΚ Α'
19.45      4x00 ΠΠ Α'
20.00      4x300 ΠΚ Α'
20.20      3.000 Φ.Ε. Γ
20.40      3.000 Φ.Ε. Α

Ρεπορτάζ: Νίκη Μηλιαράκη


Αποστολή με E-mail Εκτύπωση